Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler!

Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler bu yazıyı yazma nedenim. Yıllardır ders veriyorum, en sık karşılaştığım durum, enstrüman çalmak isteyenlerin bu konuda hiç bir araştırma yapmamaları. Araştırma yapmayı şu grubun gitaristinin ismi, şu pedalı kullanıyor olarak düşünmemek lazım. Bunları da araştırın ama, müzik öğrenmek için hangi süreçlerden geçmeniz gerektiğini, niçin müziğin dili notayı öğrenmeniz gerektiğini, size ne gibi faydalar sağlayacağını araştırın. İlk dersten niye şarkı çalmamanız gerektiğini, hatta bu şekilde ders verenlerin bu işte sadece sizin paranızı kazanmak için yaptıklarını, bu işi yapanlarla sohbet ederek öğrenin, sorgulayın. Markalara çok takılmayın, aynı şekilde ucuz diye çok kötü bir gitar tercih etmeyin. Gerekirse biraz daha sabredin para biriktirip, çok pahalı demiyorum. Sorunsuz, doğru sesleri alabileceğiniz bir enstrüman alın.

Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler 660x495 gitar çalmaya yeni başlayanlar için tavsiyeler Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler! Gitar   almaya Yeni Ba  layanlar i  in Tavsiyeler

Doğru sesleri almak kulak gelişimi açısından çok önemlidir. Biraz araştırır ve bunları sorgularsanız zaten bu kararı kendiniz verebileceksiniz. Gitar’a klasik gitardan başlanır diyen adamın yanından daha fazla zarar görmeden hızla uzaklaşın. Aslında klavyede ki nota sistemi aynı olan ama iki farklı enstrümandan bahsediyoruz. İnternetteki markayı ön plana çıkarmak için yapılan yorumlara takılmayın. Ve en büyük sorun bilgi sahibi olmayan insanların fikir vermeleri. Unutmayın internet’e herkes bir şeyler yazabilir. Bu gitar şu grubun gitaristinin gibi yönlendirmelere kanmayın. O grubun gitaristleri on binlerce dolarlık dolap pedallarla o sesleri üretiyorlar. Hepsi hepsi ev de çalacaksanız, hele ki apartman da oturuyorsanız. 10w bir amfiyi bile son ses kullanamazsınız.

Yeni Başlayanlar için Klasik Gitar Tavsiyeleri 1024x512 gitar çalmaya yeni başlayanlar için tavsiyeler Gitar Çalmaya Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler! Yeni Ba  layanlar i  in Klasik Gitar Tavsiyeleri

Başlangıç da seçilecek gitar tercihlerine deyineyim. Klasik gitar için 200-500 TL aralığında ki gitarları tercih edebilirsiniz. Daha ucuzu ile enstrüman da sorunlar yaşarsınız, doğru sesleri alamazsınız. Daha pahalısını da tavsiye etmiyorum. Nasıl kullanacağınızı koruyacağınızı bilmiyorsunuz. Yeni başladığınız için enstrümanı biraz hırpalayacaksınız. Belki de araştırmadan başladağınız için zor gelip bırakacaksınız. Hiç bir zaman paranızı çöpe atmayın. Buraya tıklayarak “Yeni Başlayanlar için Klasik Gitar Tavsiyeleri” yazımızı okuyabilir ve takipçilerimize özel, indirimli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Elektro gitar için başlangıçta tremolo koluyla oynamak sizi heyecanlandırıyor biliyorum ama. 1000 TL’nin altında özellikle floyd rose tipi tremolo sistemlerini hiç tavsiye etmem. Sürekli akort kaçırır, hiç stabil çalışmazlar. Tel değiştirmek de diğer modellere göre sıkıntılıdır. Tavsiye edeceğim modeller sabit körprülü modellerdir. Bunlarda da tek yönlü tremolo mevcuttur ve daha stabildirler. Fiyat aralığına gelecek olursak. Elektro gitar için 500-1000 TL uygun olur. Tabi unutmayın sadece elektro gitardan bahsediyorum. Bunun yanında amfisi var, aksesurları var.

Akustik gitar tel gerilimi yüksek olduğu için tercih çok önemli, piyasa da sap ayarı olan ama hiç bir sonuç vermeyen yığınla akustik gitar var. Bunun klavyesi abanoz, gül gibi terimlere kanmayın. Ağaçlar da kendi aralarında sınıflandırılıyor. Onlarca abanoz türü vardır, bu durum diğer ağaçlar için de geçerlidir. Sakın kanmayın! Vereceğim fiyat aralığı ise Akustik Gitar için 350-600 TL arası olacaktır.
Bas gitar tercihiniz de ise teller kalınlaştıkça direnç artar. Bu durum da kötü gitarlarda sorun demektir. Diğer gitarlar için bahsettiğim durumlar bas gitar için de geçerlidir. Fiyat aralığı Bas Gitar için 500-1000 TL arasında gitarları tavsiye ederim. Tabi ki tekrardan söylüyorum, bu fiyatlar sadece gitarlar için geçerlidir. Amfi ve aksesuarlar için ayrıca bir bütçe oluşturun. Son olarak toparlayalım, en önemli şey çalışmaktır. Enstrüman çalmak spor yapmaya benzer, sürekli bir kondisyon gerektirir. Planlı bir şekil de ve akıllıca her gün çalışın. Çalışmak ve yetenek gibi iki kavramı yüzdeleyecek olursak eğer. Çalışmanın %90, yeneteğin ise %10 etkisi vardır derim. Bu yüzden çalışın, hatta çok çalışın. Bahanelerle kendinizi kandırmayın. Şu işim vardı, eve misafir geldi. Bol bol müzik dinleyin, tarzlarla kendinizi sınırlandırmayın. Unutmayın sadece iyi ve kötü müzik vardır. Umarım gitar çalmaya yeni başlayanlar için tavsiyeler yazım faydalı olmuştur. Bol müzikli günler.

Gitar ve ekipmanları için tavsiye, ve muzikmarket.co‘dan Gitar Magazin okuyucularına özel ekstra 250TL’ye %2, 500TL’ye %4, 1000TL’ye %6, 1500TL’ye %8, 2000TL ve üzerine %10 indirim kazanmak isterseniz, aşağıdaki formu doldurun.

[]
1 Step 1
Ad Soyad
Kaç Yaşındasınız?
Çalmak istediğiniz müzik tarzlarını seçiniz.
Yazı yazarken hangi elinizi kullanıyorsunuz?
Gitarın yanında almak istediğiniz ekipmanları seçiniz.
Previous
Next

Hakkında ÖZGÜR KARABİL

ÖZGÜR KARABİL
Türkiye'deki kaynak eksikliklerinden dolayı Gitar Magazin'i kuran Özgür, Aktif müzik yapmanın yanında, yıllardır yetiştirdiği gitar öğrencileri ile müzik sektörüne hizmet ediyor ve bu deneyimlerini sizlerle paylaşmaya tam gaz devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Gitarın Korunması Bakımı ve Kullanımı 660x330

Gitarın Korunması Bakımı ve Kullanımı

Gitar çok hassas bir enstrümandır. Gerekli özen gösterilmez ise kısa zamanda deforme olabilir. Bu nedenle …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir