Chordana Composer ile bestelerinize hayat verin

Bir müzisyen için beste yapmak, dinleyicilerin beğenisine sunmak ve olumlu geri dönüşler almak, yapan için müthiş bir duygudur. Nota okuyup, yazabilen profesyoneller bestelerini kağıt üzerine dökmeyi tercih eder. Ama nota bilmeyen, amatör müzisyenler akıllarına gelen melodiyi unutmamak için elinin altında bir kayıt cihazı varsa, melodiyi mırıldanarak kayıt yapma yoluna gider. Casio’nun geliştirdiği Chordana Composer adlı uygulama ise amatörler için, akıllarına gelen melodiyi sadece ıslık çalarak ya da mırıldanarak notaya dökmelerine yardımcı oluyor. 5 farklı tarz ve 3 melodik modu bulunan uygulama iOS cihazlarda çalışıyor. Melodiyi mırıldanıp, tarzınızı seçiyorsunuz, ardından Auto Compose (Otomatik Beste) butonuna bastığınızda melodinizin devamını uygulama otomatik olarak tamamlıyor.

Chordana Composer 640x360 chordana composer Chordana Composer ile bestelerinize hayat verin Chordana Composer

Chordana Composer’ın ayrıca klavye arayüzü, kayıt seçeneği ve MIDI uyumluluğu var. Böylelikle şarkınız tamamlanınca değiştirmek istediğiniz bölümlere müdahale edebiliyorsunuz. Yukarıda ki videoyu izleyin ve sonucu kendi kulaklarınızla duyun. Sonuç mükemmel değil ama işlem ilgi çekici, özellikle başta da dediğim gibi eğer müzikle amatörce ilgileniyorsanız, hatta hiçbir alakanız yoksa bu uygulama sayesinde müzikle ilgili olumlu sonuçlar elde edeceksiniz. Ama siz yine de nota okuyamı ve yazmayı öğrenmeyi ihmal etmeyin. Yeni bir dil öğrenirken temelden alıp alfabeyi öğrenmek mi doğrudur, yoksa cümleleri ezberlemek mi? Nota da müziğin dilidir, bu yüzden nota okumayı ve yazmayı ihmal etmeyin.

Hakkında ÖZGÜR KARABİL

ÖZGÜR KARABİL
Türkiye'deki kaynak eksikliklerinden dolayı Gitar Magazin'i kuran Özgür, Aktif müzik yapmanın yanında, yıllardır yetiştirdiği gitar öğrencileri ile müzik sektörüne hizmet ediyor ve bu deneyimlerini sizlerle paylaşmaya tam gaz devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Müzik Notları Music Memos 660x330

Apple’dan müzisyen dostu uygulama: Müzik Notları

Müzik Notları besteciler için geliştirilmiş, yeni müzikal fikirleri akustik gitar, piyano, vokal veya istediğiniz müzik …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir