100 Beste ile Klasik Gitar Tarihi

Mikrotonal gitar‘ın tasarımcısı Doç. Dr. Tolgahan Çoğulu‘nun youtube kanalında yayınladığı “100 Classical Guitar Pieces – History of the Classical Guitar” adlı video da, klasik gitar tarihinin önemli eserleri bir araya getirilmiş. Bach, Carulli, Sor, Giuliani, Aguado, Tárrega, Barrios, Villa-Lobos, Rodrigo gibi klasik müzik tarihinin önemli isimlerinin bestelerini klasik gitarı ile yorumlayan saygıdeğer hocamız, bu video ile klasik gitar tarihini özetleyen güzel bir kaynak oluşturmuş.

Yıllardır gitar dersleri veren birisi olarak klasik müziği, gitar eğitiminde önemli bir yere koymuşumdur. Sistematik bir şekilde gelişmenizi sağlayan tekniğiyle, müzikal kalitesiyle öğrenciye çok önemli faydalar sağlamaktadır. Tabi ki her gitar öğrenen kişi klasik müzik çalmak zorunda değildir, ama teknik anlamda ve müzikal zevklerinin gelişimi açısından faydalanmak gerektiğini düşünüyorum. Öğrencilerime olabildiğince farklı müzik tarzlarını tanıtmaya, faydalarından yararlanmalarına özen gösteriyorum. Ayrıca farklı müzik tarzlarını denemelerini, ilgilerinin hangi alanda olduğunu keşfetmelerini, hangi tarzda gelişmek istediklerinin kararına varmaları açısından bir gereklilik olduğunu düşünüyorum. Bu fikrime saylayacağı fayda açısından önemli bir kaynak olduğunu düşündüğüm için de sizlerle bu videoyu paylaşıyorum. Hocamızın videosunu sonuna kadar izleyin, hoşunuza giden eserleri ise doğru teknik ve nüanslarla çalışmanızı tavsiye ederim.

Hakkında ÖZGÜR KARABİL

ÖZGÜR KARABİL
Türkiye'deki kaynak eksikliklerinden dolayı Gitar Magazin'i kuran Özgür, Aktif müzik yapmanın yanında, yıllardır yetiştirdiği gitar öğrencileri ile müzik sektörüne hizmet ediyor ve bu deneyimlerini sizlerle paylaşmaya tam gaz devam ediyor.

İlginizi Çekebilir

Michael J. Fox feat. Coldplay - Johnny B. Goode 660x330

Michael J. Fox feat. Coldplay – Johnny B. Goode

Coldplay, ABD turnesinin New Jersey’deki MetLife Stadium ayağında sahneye Michael J. Fox’u konuk etti ve …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir